Odbojová skupina „Jan“

Zadražil, Antonín * 4. 2. 1921, Křížovice
Zadražilová, Drahomíra * 22. 11. 1930, Křížovice

Anotace

U počátků skupiny stál Jan Simandl, nejstarší člen skupiny, za války byl vězněn nacisty. Původně byl sociálním demokratem. Členové skupiny zpočátku tiskli a roznášeli letáky a shromažďovali zbraně. Po prozrazení se Alois Pokorný a Vlastimil Železný vydali do ilegality, skrývali se v Křížovicích. Jejich pobyt však monitorovala StB. Později se k nim přidal František Mrkva, kterého oba podezírali ze spolupráce s tajnou policií. Došlo mezi nimi k potyčce, při níž byl Mrkva zastřelen. Poté StB v Křížovicích oba mladíky zatkla, stejně jako ty, kteří je ukrývali. V procesu, který se konal v brněnském Stadionu, byli odsouzeni k smrti. Spolu s nimi byl souzen kněz Oto Mádr, a proces tak dostal název Oto Mádr a spol. V procesu byla souzena rovněž profesorka Karlovy univerzity Růžena Vacková a matka představená kláštera sester Těšitelek v Rajhradě Marie Vintrová.

Místa paměti

Příslušníci StB, kteří se na akci podíleli a organizovali provokace

Drahovzal, Josef
Macháček, Alois