Stéla památníku Brána ke svobodě

Majcherek, Franciszek
13. 8. 1926 – 24. 6. 1964
Státní příslušnost: polské národnosti a státní příslušnosti
Místo narození: obec Krzyżowa, okres Żywiec, Polsko
Poslední adresa:  
Povolání:  
Místo úmrtí: Mikulov, ČSSR
Příčina úmrtí: zabit elektrickým proudem
Hrob:  
Souvislosti:  
Anotace:  
Příbuzní:  
Poznámky:  
Zdroj:  
Máte další informace? Napište nám, prosím. Děkujeme.

Událost

Našli ho 24. června 1964 ve tři hodiny ráno. Ležel tak, že se hlavou dotýkal elektrických zátarasů. Jako by si prohlížel krajinu v dálce za drátěnou stěnou. Možná skutečně zahlédl svět, do kterého se chtěl dostat.

Jenže nedostal.

Bylo evidentní, jak zemřel. Zabil ho elektrický proud v elektrické drátěné stěně, která byla součástí československé železné opony. Muž zřejmě tušil, že dráty jsou pod proudem. Možná jen nevěděl jak silným. Měl u sebe kleště a dokonce zkoušečku elektrického napětí, jakou používali elektrikáři na napětí kolem 220 voltů, které bylo v běžné síti.

V elektrické stěně smrti proudil elektrický proud pod napětím až 6 000 voltů.

„Dne 24. června 1964 v 03.00 hodin byla v prostoru Mikulova, okres Břeclav, nalezena na státní hranici mrtvola neznámého muže, který neměl u sebe žádných dokladů. Pouze u něho byla nalezena vlaková jízdenka zakoupená dne 22. 6. 1964 ze železniční stanice Žilina do Dunajské Stredy, pouzdro s elektrickou zkoušečkou,“ píše ve zprávě dne 29. června 1964 major František Dařena.

Neznámý toho měl u sebe ovšem mnohem víc: hodinky značky Doxa se znakem Krakova na řemínku, izolované kleště. A spoustu dalších drobností. A také růženec.

Nic z toho nepomohlo určit, odkud do Mikulova přišel. „Aby bylo možné zjistit, o koho jde, žádám, aby po neznámé osobě bylo vyhlášeno pátrání na základě předložených materiálů, které pak s výsledkem o zjištění neznámé osoby vraťte odboru vyšetřování MV,“ psal Dařena.

Vyšetřovatel František Rybníček se souhlasem krajského prokurátora nařizuje pitvu. Má za úkol zjistit, proč a jak neznámý zemřel.

Jako by to nebylo jasné. „Pitevní nález odpovídá údaji, dle něhož bylo vlastní a bezprostřední příčinou smrti zasažení elektrickým proudem. Nebyly nalezeny ani chorobné, ani násilné změny, které by dovolily jinak vysvětlit příčinu smrti,“ píší do své odborné zprávy lékaři Jindřich Pinka a Miroslav Krtička.

Krajský prokurátor dává souhlas, aby byl neznámý pohřben. Do země. Náklady uhradí krajská správa ministerstva vnitra v Brně. Tělo neznámého konečně najde své místo. Dne 3. července 1964 je neznámý pochován na brněnském Ústředním hřbitově: skupina 63, řada 2, číslo hrobu 167. Náčelník odboru vyšetřování František Dařena nechá za pohřeb do země zaplatit 483 korun a 50 haléřů.

Ale pořád zůstává otázkou, o koho vlastně jde. V srpnu 1964 se československé úřady zkoušejí obrátit na kolegy v Polsku. V Československu se totiž nikdo podobný neznámému nepohřešuje. A neznámý by mohl být podle některých náznaků Polák. Pouzdro od elektrické zkoušečky je posláno do Kriminalistického ústavu v Praze. A krajský prokurátor dostává závěrečnou zprávu, podle které není pochyb o tom, že neznámého zabila elektřina v pohraničních zátarasech. Smrt si prý zavinil sám při přechodu státní hranice. Další řízení je zastaveno dne 21. srpna 1964. Spis je uložen do archivu.

Zdá se, že případ končí.

Ale v listopadu 1964 konečně přicházejí do Brna výsledky pátrání. Nejen z Polska, ale i ze Slovenska. Poláci podle otisků prstů potvrdili, že neznámý se jmenuje Franciszek Majcherek, narodil se v roce 1926 v obci Krzyżowa, okres Żywiec.

Současně se ukázalo, že neznámého podle fotografie poznal Slovák Felix Bolek z Mútného na Oravě. A elektrická zkoušečka patřila Štefanu Vaterkovi také z Mútného. Prý ji půjčil sousedovi a tomu ji někdo ukradl...

Sám Majcherek měl zřejmě důvod k útěku, v Polsku jej stíhali pro nedovolené držení lovecké zbraně a postřelení důstojníka WOP – tedy příslušníka polských vojsk ochrany hranic, tamní obdoby naší pohraniční stráže. Motiv však není zcela jasný – v hlubokých lesích mezi Oravou a Polskem se odedávna pašovalo, možná jej Slovák Bolek znal ještě z dřívějška. Mútne a Krzyżowou oddělují jen pohraniční hory. Možná se s ním dostal Majcherek do kontaktu až při svém útěku do Československa. Každopádně se ten útěk nepovedl.

Jen s elektrickou zkoušečkou to dopadlo dobře. Byla poslána správě Veřejné bezpečnosti, I. odboru v Banské Bystrici, aby ji předali skutečnému majiteli: Vaterkovi z Mútného. Proti podpisu, samozřejmě.

Fotogalerie

Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek Majcherek Franciszek