Bernard, Tadeuzs
6. 5. 1933 – 13. 8. 1962
Státní příslušnost: národnost polská, státní příslušnost Polsko
Místo narození: Markowa, Polsko
Poslední adresa: Walbrzych, ulice Niepodlegosci 15/18
Místo úmrtí: Hrabětice, ČSSR
Příčina úmrtí: zabit elektrickým proudem
Příbuzní: ženatý
Zdroj: Vyšetřovací spis V-2526

Bernard společně se svým kamarádem Wasem vstoupili na území ČSSR z Polska 29. 7. 1962. Hodlali překročit hranice do Rakouska v prostoru Hrabětice, okr. Znojmo. Dne 13. 8. 1962 se vydali k hranici, zdolali první zátaras, ale při zdolávání dalšího záratasu byl T. Bernard zabit elektrickým proudem. Stalo se tak v 21.10 hod. Was, který chtěl překročit hranici společně Bernardem, byl zadržen v blízkosti zátarasu, kde se ukrýval. Usmrcený byl převezen na PS útvar v Hraběticích, kde byl ohledán přivolaným lékařem. Na základě příkazu krajského prokurátora byl usmrcený dopraven k provedení soudní pitvy v Ústavu soudního lékařství v Brně, Tvrdého 2a. Pitva byla provedena 15. 8. 1962 a následně byla provedena kremace v krematoriu v Brně, kde urna s ostatky musí být uložena nejméně šest měsíců. Zpopelnění usmrceného bylo provedeno 18. 8. 1962. Šetření prováděl KS MV Brno.

Bernard Tadeuzs Bernard Tadeuzs Bernard Tadeuzs