Sochorec, Rostislav

2. 7. 1900 – 13. 5. 1948
Státní příslušnost: Československá republika
Místo narození: Staré Město u Uherského Hradiště, ČSR
Místo úmrtí: v brněnské léčebně, kam byl dopraven po zatčení
Příčina úmrtí:
Hrob: Příbram, 23. 4. 1960
Poznámky: Odsouzen za velezradu a sdružování proti státu.

Je považován za prvního „Gottwaldova“ mrtvého, tedy první oběť komunistického převratu v únoru 1948. Sochorec byl dokonce zatčen již 23. 2. 1948. Byl lidoveckým politikem a uvažovalo se o něm jako o možném kandidátovi na ministra zemědělství, zatčen byl při jednání výboru Jednotného svazu českých zemědělců. Jeho smrt dodnes není vysvětlena. Sochorec byl totiž brzy po zatčení převezen do psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích a tam byl – dne 13. 5. 1948 – údajně nalezen oběšený na mokrém ručníku. Rodina této verzi nikdy neuvěřila a rovněž podle odborníků provází jeho smrt řada podivných okolností. Policie jeho případ po roce 1989 důkladně vyšetřovala a dospěla k závěru, že sebevražda je nevěrohodná, ale definitivní závěr vyšetřování nepřineslo. Posmrtně byl Sochorec vyznamenán.

Připomínka

Pamětní deska připomínající Rostislava Sochorce je umístěna ve volně přístupném vestibulu budovy Ústavního soudu v Brně na Joštově ulici.

Prameny

Navara,Luděk – Albrecht, Josef: Abeceda komunismu. Host, Brno 2010

Této události se také věnuje 1 díl dokumentárního seriálu ČT Přísně tajné vraždy – Smrt v léčebně.