Zahradníček, Jan

Zahradníček, Jan
17. 1. 1905 – 7. 10. 1960
Státní příslušnost: Československá republika
Místo narození: Mastník, okr. Třebíč, ČSR
Poslední adresa:  
Povolání: básník
Místo úmrtí: Zemřel v sanitce v katastru obce Vlčatín
Příčina úmrtí: Dlouhodobé a kruté věznění vedlo ke zhoršení jeho už tak trvale špatného zdraví, krátce po propuštění zemřel.
Hrob: Uhřínov
Souvislosti:  
Anotace:  
Příbuzní:  
Poznámky: Jan Alois Zahradníček byl český básník, novinář, překladatel a spisovatel, jeden z nejvýznamnějších českých básníků 20. století a vrcholný představitel české katolické poezie. Ve čtyřicátých letech redigoval katolickou revue Akord.
Zdroj:  
Máte další informace? Napište nám, prosím. Děkujeme.

Událost

Jeho otevřeně katolická a ostře protikomunistická tvorba jej přiváděla do ostrého konfliktu s levicovými autory, již před druhou světovou válkou se někteří z nich, jako například Jan Drda, vyjádřili, že Zahradníček musí po jejich vítězství za mříže. Po únorovém převratu byl nejprve vyloučen z Československého svazu spisovatelů a posléze odsouzen ve vykonstruovaném procesu ke třinácti letům vězení. Dlouhodobé a kruté věznění vedlo ke zhoršení jeho už tak trvale špatného zdraví, krátce po propuštění zemřel.

Monumentální básnická skladba Znamení moci, kterou dokončil těsně před svým uvězněním, je považována za nejostřejší a nejlepší české básnické protikomunistické a protitotalitní dílo.

Komunistický režim jej vyškrtl z učebnic a oficiální historie české literatury, po jeho trvání se Zahradníčkova díla (s výjimkou několika málo vydavatelských počinů v čase uvolnění okolo roku 1968) šířila pouze samizdatem a v zahraničí.

F. X. Šalda jej nazval knížetem české poezie.

Prameny
 
Připomínka

Pobyt Jana Zahradníčka ve znojemské věznici připomíná pamětní deska.

Fotogalerie

Zahradníček, Jan Zahradníček, Jan

Báseň
Bratislavská ulice