Daněk, Antonín

Místo narození: Holešov, okres Kroměříž, ČSR
Povolání: hostinský
Místo úmrtí: Božice
Příčina úmrtí: při přestřelce s StB

Na přelomu února a března 1949 se božický hostinský Antonín Daněk, od zimy 1945 do konce války člen partyzánské skupiny Jana Žižky na Valašsku, pokusil sestavit buňku odbojové skupiny Světlana v Božicích. Pro myšlenku aktivního odporu proti novému režimu získal řadu božických občanů, v další činnosti božické Světlany však zabránil rychlý protiúder státní bezpečnosti (StB). Právě infiltrace členů či spolupracovníků StB do struktur největší odbojové organizace z let 1948 - 1955 je stále předmětem sporu odborné i laické veřejnosti o odkazu Světlany.

Prameny

Text a fotografie použity s laskavým svolením Mgr. Ladislava Nevrkly, více zajímavých informací a fotografií můžete naleznout na jeho stránkách http://probozice.blogspot.cz/.

Připomínka

V Božicích na Znojemsku působila kolem Antonína Daňka skupina odbojářů (odbojová organizace Světlana) jejímž členům je věnována pamětní deska.

Daněk Antonín Daněk Antonín Daněk Antonín Daněk Antonín