Simandl, Jan

Místo narození: Ctidružice u Moravských Budějovic, ČSR
Místo úmrtí:
Příčina úmrtí:

Jan Simandl se narodil 16. února 1913 v Ctidružicích u Moravských Budějovic. V roce 1942 byl nuceně nasazen do Berlína, odkud uprchl a skrýval se. Dne 6. prosince 1943 byl zatčen a vězněn až do osvobození. V roce 1945 byl zaměstnán u Československé pojišťovny, bydlel v Tišnově. O rok později se tam stal členem Aeroklubu. Od roku 1945 byl sociálním demokratem, s násilným sloučením s KSČ nesouhlasil. Zatčen byl 6. dubna 1950, odsouzen 25. ledna 1951 na deset let. Později mu byl kvůli pokusům o útěk trest zvýšen, na svobodu vyšel až v roce 1963.

Prameny

Více se můžete dočíst v knize Volavčí sítě. Po stopách třetího odboje. autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka.

Simandl, Jan Simandlův dům v Tišnově na Husově ulici Tišnovské gymnázium - odtud se znali Simandl, Jan